
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 5.7 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 167
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12221
Ext.Price$0.12221
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12221 | $0.12221 |
| 10 | $0.10896 | $1.08960 |
| 50 | $0.09715 | $4.85750 |
| 100 | $0.08452 | $8.45200 |
| 500 | $0.07353 | $36.76500 |
| 1000 | $0.06973 | $69.73000 |
| 3000 | $0.06613 | $198.39000 |
| 5000 | $0.06272 | $313.60000 |
